Jabra Evolve2 85. Product type: Headset. Connectivity technology: Wired & wireless, Bluetooth. Recommended use: Office/Call center. Headphone frequency: 20 - 20000 Hz. Wireless range: 30 m. Cable length: 1.2 m. Weight: 286 g. Product color: Black
| Frequency (Hz) | 20 - 20000 |
| Wireless | Wireless |
| Weight (g) | 286 g |
| Conversation time | 32 h |
| Control of volume | On headset |
| Number of earplugs | 2 |
| Range (m) | 30 m |
| Secret key | Yes |
| Type of connections | USB-C |
| Daily use | Intensive > 4h/day |
| Cushions | Imitation leather |
| Headset usage | Office/Call Center |
| Type of headphone | Headband |
| Length power cable (m) | 1,2 |
| Noise reduction | Asset |
| Microphone | Long pole |
| Miscellaneous / Microsoft Certification | Microsoft Teams |
| Model | Jabra Evolve2 85 avec base de charge |
| Cables included | Audio (3?5 mm), USB Type-C vers USB Type-A |
| Manufacturer reference | 28599-999-889 |