Apple iPad mini. Screen size: 21.1 cm (8.3"), Screen resolution: 2266 x 1488 pixels, Display technology: LED. Internal storage capacity: 128 GB. Processor family: Apple, Processor model: A17 Pro. Rear camera resolution (numeric): 12 MP, Rear camera type: Single camera, Front camera resolution (numeric): 12 MP, Front camera. Wi-Fi standard: Wi-Fi 6E (802.11ax). Weight: 293 g. Installed operating system: iPadOS 18. Product color: Purple
| Energy class | E |
| Processor / Model | AppleA17 Pro6 |
| Display / Type | LED |
| Storage capacity | 128 GB |
| RAM / Installed Size | 8 GB |
| Front camera resolution | 12 MP |
| Rear camera resolution | 12 MP |
| Video Recording Format | AV1, H.264, HEVC, ProRes |
| Type of battery | Lithium- 5,230 mAh |
| Power adapter included | No |
| Cables included | USB Type-C |
| Colour | Violet |
| Display / Diagonal Size (") | 8.3 |
| Installed management system | IPadOS 18 |
| Available USB/T-Bolt ports | 1x USB-C 3.2 Gen2, |
| DAS (W/kg) | 0,75 W/Kg |
| SAR body (W/kg) | 0,75 W/kg |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi connection | Yes |
| Networking / Wireless Protocol | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Projector / Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Memory card reader | No |
| Dimensions H x W x D (cm) | 0.63 x 13.48 x 19.54 |
| Weight (Kg) | 0.29 |
| Availability of spare parts | 5 ans |
| Manufacturer reference | MXN93NF/A |