Apple iPhone 16 Plus. Screen size: 17 cm (6.7"), Screen resolution: 2796 x 1290 pixels. Processor family: Apple, Processor model: A18. Internal storage capacity: 256 GB. Rear camera resolution (digital): 48 MP, Rear camera type: Dual camera. SIM card capacity: Dual SIM. Operating system installed: iOS 18. Product color: Black. Weight: 199 g
| Energy class | B |
| Type of connections | Bluetooth, USB-C |
| Protection | Résistant à la poussière, Anti-éclaboussures, Résistant à l’eau |
| Installed management system | IOS 18 |
| RAM / Installed Size | 8 GB |
| Type of battery | Lithium- 4,006 mAh |
| Stand-by time | 16 h |
| Conversation time | 100 h |
| Colour | Black |
| DAS (W/kg) | 1,75 |
| SAR head (W/kg) | 1,24 |
| SAR body (W/kg) | 1,33 |
| Repairability index | 8 /10 |
| Storage capacity | 256 Go |
| Weight (g) | 199 g |
| Dimensions H x W x D (cm) | 16.09 x 7.78 x 0.78 |
| Mobile network generation | 5G |
| Rear camera resolution | 48 MP |
| Front camera resolution | 12 MP |
| Networking / Wireless Protocol | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Supported Flash Memory Cards | Non pris en charge |
| Display / Diagonal Size (") | 17 cm |
| Cables included | USB Type-C vers USB Type-C |
| Manufacturer reference | MXWN3ZD/A |