HP EliteDesk 8 Mini G1a Next Gen AI. Processor frequency: 2 GHz, Processor family: AMD Ryzen AI 7, Processor model: 350. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory clock speed: 5600 MHz. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics adapter model: AMD Radeon 860M. Included operating system: Windows 11 Pro. Power supply: 90 W. Chassis type: Mini PC. Product type: Mini PC. Weight: 1.42 kg. Product color: Black
| Networking / Data Transfer Rate | 10,100,1000 Mbit/s |
| Available network connections | 1x RJ45 |
| Graphics card | Niet beschikbaar |
| Available video connections | 2x DisplayPort, , 2x HDMI |
| Keyboard | Azerty |
| RAM / Installed Size | 32 GB |
| RAM memory | DDR5-SDRAM5,60032 GB |
| Copilot+ PC | Yes |
| Installed management system | Windows 11 Pro |
| Available USB/T-Bolt ports | 4x USB-A 3.2 Gen2, , 1x USB-C 3.2 Gen2, , 1x USB-4 Gen 3x2, |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi connection | Yes |
| Networking / Wireless Protocol | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Dimensions H x W x D (cm) | 17.7 x 17.7 x 18.1 |
| Weight (Kg) | 1,42 kg |
| Manufacturer reference | 998V5ET#UUG |